BEBE I MAME

Boja zvuka u maminom govoru je ista u svim jezicima svijeta

Avaz.ba

21.10.2017

Nova studija o maternjem jeziku i načinu na koji ga bebe usvajaju otkrila je da majke imaju potpuno posebnu boju zvuka kada razgovaraju sa svojim bebama. 

Rezultati studije su iznenadili i tim koji je radio na ovom projektu. Naime, oni su zaključili da zvuk ima posebnu frekvenciju, koja je jedinstvena svim mamama. Bez obzira na jezik kojim govore.

Profesor sa univerziteta Prinston, naveo je da se boja zvuka, što predstavlja njegovu jedinstvenu osobinu, koristi prilikom razlikovanja ljudi, životinja i instrumenata.

Istraživači su se fokusirali na frekvenciju zvuka koju roditelji koriste, kada se obraćaju svojoj bebi. 

Čak ni sami roditelji nisu bili svjesni da je ona različita u odnosu na onu koji koriste u svakodnevnom govoru. Oni su snimili majke koje su čitatale ili razgovarale sa svojim bebama. I iste te majke, dok su razgovarale sa odraslima. Nakon prikupljanja snimaka i njihove obrade, istraživači su zaključili da svaka majka posjeduje jedinstveni otisak zvuka (kao otisak prsta), koji računar može da detektira nakon samo jedne izgovorene riječi. Također su zaključili da su ovi otisci zvučno veoma slični međusobno. Bez obzira na to kojim jezikom majka govori. 

U istraživanje je bilo uključeno devet majki, sa devet različitih govornih područja. Mandarinski, mađarski, francuski, njemački, poljski, ruski, španski, engleski i grčki čak ni ne pripadaju istoj grupi jezika.

Ali, ono što ih povezuje jeste vrlo mala frekvencijska razlika zvuka, kada se obraćaju svojim bebama. Iako mašina koristi algoritam za engleski jezik, bila je u stanju da primijeti promjene u frekvenciji i na bilo kojem drugom jeziku. Ovo je dokaz da je boja zvuka kojom se majke obraćaju svojim bebama jedinstvena za sve jezike. U toj se frekvenciji najvjerovatnije krije korijen učenja govora kod djece. Također su zaključili i da je majke koriste nesvjesno. 

Tu se vjerovatno i krije odgovor na pitanje zašto je jezik na kom progovorimo naš maternji jezik.

Sljedeći korak ovog istraživačkog tima je da otkrije kako boja zvuka pomaže razvijanju centra za govor. Polazeći od pretpostavke da posebna boja zvuka pomaže bebama da se lakše povežu sa mamama, istraživači će u naredno istraživanje uključiti i očeve. Nadaju se da će doći do iznenađujućih otkrića, zato što je pitanje razvoja govora kod djece malog uzrasta do sada bio velika nepoznanica.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.