JEDNOSTAVNO

Metode kojima možete izvući vodu iz uha

Ako se dugo zadrži, nakon nekog vremena će uzrokovati bol, ali i infekciju ušnog kanala

Ništa ne stavljajte u uho. eMediHealth

Z. K.

21.7.2023

Voda koja je ostala u uhu zapravo se nalazi s vanjske strane bubnjića, pomiješala se s ušnim voskom i ostala iza njega, stvarajući osjećaje da je uho potpuno začepljeno. Ako se tamo zadrži predugo, može izazvati više od neugodnosti.

Nakon nekog vremena će uzrokovati bol, ali i infekciju ušnog kanala ili tzv. plivačko uho, zbog razvoja različitih vrsta bakterija ili gljivica. Srećom, vode se možete riješiti u nekoliko jednostavnih koraka.

Ništa ne stavljajte u uho 

Osim kapi za uši, prsti ili štapići nikako neće pomoći da je izbacite iz svojih ušiju. Uho se prirodno ljušti pa čime god ga pokušavate očistiti, radite protiv prirodnog toka.

Mičite ušnu resicu 

Stručnjaci preporučuju da nagnete glavu na jednu stranu i prstima povlačite ušnu resicu naprijed i prema gore. Mičući je na taj način, manipulirate ušnim kanalom i to pomaže da voda sama izađe.

Metoda vakuuma 

Možete upotrijebiti i svoju ruku, kako biste stvorili lagani vakuum koji će pomoći da voda iscuri van. Nagnite glavu na stranu i pokrijte dlanom uho. Pritisnite dlan o uho pa ga malo otpustite, a zatim ponovno pritisnite, kako biste “usisali” vodu i pomogli joj da izađe.

Topli oblog 

Toplina iz obloga pomoći će da se rastopi dio voska koji blokira vodu. Vosak će se otopiti i iscuriti iz uha, oslobađajući vodu koja se zaglavila iza njega. Za to vam može poslužiti ručnik ili gaza, koji ćete namočiti toplom, ali ne prevrućom vodom. Držite na uhu 10 minuta.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.