SVAKODNEVNICA

Kakva je veza između smijeha i bolesti?

Avaz.ba

1.8.2017

Obično se smijemo zato što je nešto zabavno i privlači pažnju, ali ponekad  napad smijeha može biti ozbiljan medicinski simptom. Istraživanja pokazuju da samo u jednom od pet slučajeva smijeh uključuje humor.

Zvuči malo čudno, u kakvoj su vezi smijeh i bolest? Kada se smijemo to je zato što što smo sretni, a upravo smijeh podiže raspoloženje, pa ne bi li onda trebalo više da se smijemo? Koliko puta ste svjedočili nečijem napadu smijeha u prodavnici ili dok čekate u redu u banci?

Kada se smijemo namjerno ili više puta bez ikakvog razloga, na scenu stupa patološki smijeh. To je znak narušenog zdravstvenog stanja i utjecaja na nervni sistem, a naučnici se posebno bave tim fenomenom.

Patološki smijeh obično nije povezan sa humorom, dobrim raspoloženjem ili bilo kojim oblikom ispoljavanja sreće. Mozak šalje signale koji kontrolišu radnje koje obavljamo, nehotične poput disanja, ali i dobrovoljne poput hodanja ili smijeha. Kada se ti signali propuštaju uslijed uslova kao što je hemijska neravnoteža, nepravilnosti tokom rođenja, mogu da izazovu neobičan smijeh.

Trogodišnja devojčica je 2007. godine imala neobične napade, smijala se i ujedala tokom njih. Doktori su otkrili da je imala rijetku formu epilepsije koja je izazivala nekontrolisani smijeh. Obavljena je operacija kako bi bio uklonjen benigni tumor koji je rastao u njenom mozgu, piše LA Times.

Hirurzi i neurolozi pomažu ljudima koji imaju tumore ili ciste na mozgu, a njihovim uklanjanjem eliminira se pritisak na one dijelove mozga koji izazivaju napade smijeha. 

Akutni moždani udar također može da bude jedan od uzroka.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.